11 Ocak 2009 Pazar

Gürcü Hatun ve Mevlana

Gürcü Hatun (Gürcüce: თამარი / Tamari). Anadolu Selçuklu sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in karısı. Prenses Tamar 13. yüzyılda, Kraliçe Rusudan ve Selçuklu sultanı II. Tuğrul’un oğlu olan Mugiseddin’in kızı olarak doğdu. Gürcü Hatun olarak ünlenen Tamar’ın içsel olarak Hıristiyan inancını koruduğu, son dönemde Müslüman olduğu söylenir.

Gürcü Hatun, 1236 yılında Anadolu Selçuklu sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev (1236-1246) ile evlendirildi ve sarayda büyük bir etki bıraktı. Sultan aynı yıl bastırdığı sikkelere onun yüzünü resmettirdi (aslan kursunda güneş olarak). Sonraki Anadolu Selçuklu sultanlarını da kullandığı ve daha sonra İran’da kullanılan şir ü hurşid (aslan ve güneş) amblemi böyle ortaya çıktı.

II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in ölümünden sonra Anadolu Selçuklu Devleti’nin yönetimi vezir Muineddin Süleyman Pervane’nin eline geçti. O zamanki geleneklere uyarak dul Gürcü Hatun Vezir Pervane ile evlendi. Gürcü Hatun, Mevlana Celaleddin Rumi’nin dostluğuna da sahip biriydi. Gürcü Hatun’un isteğiyle Rumi’nin ilk portresi yapıldı. Anadolu Selçuklu mimarisinde önemli bir yeri olan Mevlana Türbesi de doğrudan Gürcü Hatun’un isteğiyle yapıldı.

Kaynakça : http://www.konapedia.com

Hiç yorum yok: